| Processor | Intel Core i5-1340P Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch FHD LCD Display | |
| Graphics Card | Integrated Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 256GB, M.2 SSD | |
| Battery | 3 Cell, 42WHr Standard Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Precision 3480 Workstation |
|---|---|
| Model | Precision 3480 Workstation |
| Price | Tk 151,076 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel AX211, 2x2 MIMO, 2400 Mbps, 2.4/5/6 GHz, Wi-Fi 6E (WiFi 802.11ax) |
|---|
| Display Type | FHD LCD with 250 nits, HD RGB Camera and Microphone, and WLAN |
|---|---|
| Display Size | 14.0 Inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height (rear): 0.83 in. (21.04 mm) Height (front): 0.75 in. (19.06 mm) Width: 12.65 in. (321.35 mm) Depth: 8.35 in. (212 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 3.06 lb (1.39 kg) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Gray |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-1340P with vPro |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 8GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB, M.2 2230, Gen 3 PCIe x4 NVMe, SSD, Class 35 |
| Battery Type | Standard battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3 Cell, 42WHr battery |
| Battery Backup | Up to 6 hours |
| Audio | Stero speakers with Realtek Waves MaxxAudio Pro, 2 W x 2 W = 4 W total Dual-array microphones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel AX211, 2x2 MIMO, 2400 Mbps, 2.4/5/6 GHz, Wi-Fi 6E (WiFi 802.11ax) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | Yes |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Non-Backlit Keyboard and 79 Key Numpad |
Fast and reliable laptop
Display: 14.0 Inch WUXGA 60Hz LCD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 IInch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAN
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell Li-Polymer, 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1240P Processor
RAM: 8GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 73 Wh Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 8GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 73 Wh Li-ion battery flexible Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch 4K QFHD Display
Processor: Intel Core i9-11900K Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 8 cell Lithium-Ion 97Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS 144 Hz Display
Processor: Intel Core i7-11800H Processor
RAM: 8GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 49 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →